Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 20
Projekt PIERWSZY KROK W POLSCE - VOX HUMANA
VOX HUMANA

Projekt PIERWSZY KROK W POLSCE

 PIERWSZY KROK W POLSCE
 
 

Nasze działania są skierowane do osób ubiegających się o status uchodźcy oraz ich dzieci. Kierowane są do osób, które mieszkają w pierwszym ośrodku – w Białej Podlaskiej. Rozbudowują ofertę integracyjną – wprowadzają naukę języka zanim dzieci pójdą do szkoły.

 

 

Ośrodek w Białej Podlaskiej jest ośrodkiem recepcyjnym. Tu trafiają na 2 do 12 tygodni osoby, które rozpoczęły procedurę uzyskania jednej z form ochrony udzielanych przez nasze państwo. W ośrodku jest wyposażona sala, w której można prowadzić zajęcia przedszkolne dla dzieci oraz sale, w których mogą odbywać się lekcje języka polskiego. Sale są przystosowane zarówno dla dorosłych i dla dzieci, będzie w nich można prowadzić także warsztaty artystyczne.

 

Ośrodek nie ma funduszy na prowadzenie jakichkolwiek zajęć dla dzieci i młodzieży, nie ma również funduszy na prowadzenie kursów języka polskiego. Dzieci rozpoczynają edukację dopiero po przeniesieniu do ośrodka docelowego. Tak samo osoby dorosłe mają dopiero możliwość nauki języka w ośrodku do którego przeprowadzą się z Białej Podlaskiej.

 

Szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym jest ważne, żeby rozpoczęły naukę języka jak najszybciej. Najlepszym rozwiązanie jest nauka przed rozpoczęciem edukacji szkolnej, ponieważ nawet minimalna znajomość języka ułatwia komunikację, adaptację w szkole i kontakt z nauczycielami i polskimi uczniami. Nasze Stowarzyszenie współpracowało i współpracuje z kilkudziesięcioma szkołami, w których uczyły czy uczą się dzieci osób starających się o jedną z form ochrony. Największym problemem tych szkół jest to, że nowi uczniowie nie znają języka polskiego. Rozpoczęcie nauki języka już na pierwszym etapie pobytu w Polsce daje lepszy start w szkole. Również nauka języka jest potrzebna osobom dorosłym, które starają się o ochronę, gdyż jeśli ją otrzymają pozwoli im rozpocząć aktywne życie.

 

Dzieci w ośrodku nie mają organizowanych i prowadzonych żadnych zajęć. Są zdezorientowane, trudno im się odnaleźć w nowej sytuacji. Warsztaty artystyczne (głównie zajęcia plastyczne i fotograficzne) pozwolą i odreagować stres związany ze zmianami w ich życiu, będą je również przygotowywać do zorganizowanych zajęć w szkole, a także w sensowny sposób zajmowały ich czas.

 

Warsztaty integracyjne to pokazanie dzieciom polskiej szkoły, a także pierwsze wycieczki i zwiedzanie najbliższej okolicy, początek integracji. Szkolenie zostaną przeprowadzone dla osób, które będą pracowały w tym projekcie. Będą mogli w nich wziąć udział nauczyciele ze szkoły z którą będziemy współpracować, a także pracownicy ośrodka.

 

 

Projekt składa się z następujących działań:


  1. Lekcje języka polskiego dla uchodźców i dzieci uchodźców

  2. Zajęcia przedszkolne dla dzieci w wieku 3-5 lat

  3. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w ośrodku

  4. Warsztaty artystyczno-integracyjne w szkole

  5. Szkolenia osób pracujących z uchodźcami

  6. Lekcje nt uchodźstwa, sytuacji w Czeczenii i islamu

 
Projekt trwa od 01.02.2012 do 30.06.2012
 
Projekt finansowany jest przez Europejski Funduszna rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.

  

 

 

 

 

 

 

patronat medialny:

 

  
 

Odpowiedzialność za publikowane treści spoczywa wyłącznie na autorach tekstów. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.