Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 20
Warsztaty integracyjne - tworzenie biżuterii - VOX HUMANA
VOX HUMANA

Warsztaty integracyjne - tworzenie biżuterii

Cel:

Celem głównym tego działania jest integracja młodzieży płci żeńskiej poprzez wspólną pracę artystyczną. Innym istotnym celem jest zapewnienie oferty spędzania wolnego czasu pod opieką, na bezpiecznym terenie szkoły.

 

Beneficjenci:

Grupą docelową są dziewczynki polskie i czeczeńskie w wieku 12-15 lat - w sumie do 12 osób. Zajęcia będziemy prowadzili w gimnazjum lub w ostatnich klasach szkoły podstawowej.

 

 

Działania:

Dla dorastającej młodzieży pochodzącej z rodzin uchodźców mieszkających w ośrodkach głównym miejscem spotkań ze środowiskiem polskim jest szkoła. Rozpoczęcie nauki w obcym języku w nowej szkole, brak znanej grupy rówieśniczej może prowadzić do wyobcowania młodych ludzi i być przeszkodą w nawiązywaniu dobrych relacji w nieznanym środowisku. Dodatkowo wiek gimnazjalny jest uznawany za najtrudniejszy okres dojrzewania. Wzmaga to jeszcze granica, którą Czeczeni uznają za dorosłość – 15 lat. Również dla polskiej młodzieży, przyzwyczajonej do bardzo jednolitego narodowościowo społeczeństwa otwarcie się na inną kulturę, odmienny język może być barierą w nawiązywaniu dobrych relacji.

 

Dlatego istotną sprawą jest przybliżenie do siebie odmiennych światów. Planowany przez nas projekt ma być pomocny przy niwelowaniu tych różnic. W tym działaniu chcemy się zająć integracją dziewcząt polskich i dziewcząt czeczeńskich poprzez aktywność artystyczną – tworzenie biżuterii. Uważamy, że jest to bezpieczny i skuteczny sposób zbliżenia i nawiązania kontaktu między osobami w tym wieku. Bezpieczny, gdyż nie narusza żadnych tabu kulturowych, skuteczny, bo atrakcyjny dla obu stron i pozwalający na wzajemną naukę.

 

Dzięki zajęciom z wykonywania biżuterii, budują się dobre relacji rówieśnicze. Aktywizujemy dziewczęta, zachęcając je do wyjścia z domu. Pobudzamy kreatywność i twórcze wykorzystanie wolnego czasu. Bezpłatne zajęcia na terenie szkoły z zapewnionymi przez nas materiałami dają możliwość uczestnictwa bez względu na status finansowy. Dziewczynki spędzające razem czas mają szansę lepszego poznania się nawzajem, a także dostrzeżenia podobieństw między sobą i nawiązywania przyjaźni.

 

Zajęcia w 2012 r. były prowadzone w Szkole Podstawowej nr 273 w Warszawie, ul. Balcerzaka 1, w Zespole Szkół w Coniewie, w gimnazjum nr 20 w Warszawie, ul. Raszyńska 22, a także w ośrodku dla cudzoziemców w Lininiie – dziewczynki przygotowywały prezenty mikołajkowe dla koleżanek.