Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /index.php:1) in /index.php on line 17

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /index.php on line 20
Kursy specjalistyczne – dotyczące języka medycznego i biznesowego - VOX HUMANA
VOX HUMANA

Kursy specjalistyczne – dotyczące języka medycznego i biznesowego

Polskie wyższe uczelnie, zarówno państwowe jak i prywatne, każdego roku rekrutują coraz więcej studentów zza granicy. Większość z nich pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Azji Środkowej, Zakaukazia, Indii oraz krajów arabskich. Część studentów obcokrajowców po zakończeniu studiów wraca do swoich krajów, część jednak zostaje i z Polską wiąże swoją zawodową przyszłość. Jeśli mają pracować w zawodach zgodnych z wykształceniem, muszą, na poziomie zawodowym, posługiwać się taką polszczyzną jak Polacy. W programie studiów uwzględniono lektoraty z języka polskiego, często jednak ani liczba godzin lekcyjnych, ani zakres materiału nie wystarczają, by opanować język w stopniu zaawansowanym. Mitem jest to, że obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski tylko do pracy sezonowej w rolnictwie czy budownictwie. Coraz częściej są to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy są zainteresowani podjęciem pracy zgodnej z ich wykształceniem oraz kwalifikacjami. W tym przypadku znajomość języka np. branżowego jest sprawą kluczową.

 

 

W przypadku obywateli Ukrainy, urzędy pracy zanotowały w roku 2014 kilkudziesięcioprocentowy wzrost oświadczeń przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić takich pracowników. Zdaniem ekspertów potrzebne jest przede wszystkim systemowe podejście do kwestii bezpłatnej nauki języka polskiego, bo na razie zajmują się tym tylko organizacje pozarządowe i prywatne szkoły.

 

 

Specjalistyczne kursy języka polskiego na wyższych poziomach zaawansowania wydają się być niezwykle ważnym narzędziem, które ułatwi imigrantom wejście na polski rynek pracy. Ten rynek zaś bardzo imigrantów potrzebuje.
 
Kurs j. polskiego medycznego skierowany był do:
  • lekarzy;
  • pielęgniarzy;
  • osób przygotowujacych się do egznaminu w Naczelnej Izbie Lekarskiej. 
 
Kurs obejmował 45 lekcji. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat wystawiony przez szkołę. Kursy przeznaczone były dla osób posługujących się językiem polskim na poziomie B1 i wyższym.
 
 
Kurs j. polskiego biznesowego skierowany był do:
  • właściecieli i pracowników prywatnych firm;
  • handlowców;
  • personelu biurowego. 

 

Kurs obejmował 45 lekcji. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat wystawiony przez szkołę. Kursy przeznaczone były dla osób posługujących się językiem polskim na poziomie A2 i wyższym.

 
 
Rezultaty: 
Uczestnicy kursów mogli poprawić swoje szanse na lepszą pracę, zyskać lepsze możliwości znalezienia zatrudnienia zgodnego z ich wcześniejszym wykształceniem, bądź będą w stanie rozpocząć czy kontynuować swoje kształcenie.